1 800 - 0452 00 admin@info.com

DZIAŁANIA

logo2_MAciekbiega

„Maciek biega!” – biegam – pomagam

Fundacja Czarodziejska Góra od wielu lat prowadzi działania terapeutyczne i rehabilitacyjne poprzez wspinanie skałkowe. Emocje związane z realizacją celu – wszedłem! dałem radę! – to niezwykle silny bodziec dla uczestniczących w zajęciach dzieci z różnymi dysfunkcjami. Wspinaczkowe doznania stają się dla nich inspiracją do poszukiwania innych zainteresowań. Pasją, którą możemy przekazać innym jest również bieganie.
Celem akcji „Maciek biega!” jest popularyzacja biegania ( i wszelkiej aktywności sportowej) wśród rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi oraz osób niepełnosprawnych. Realizować go będziemy poprzez (oczywiście w skrócie):

  • utworzenie wypożyczalni sportowych wózków dla niepełnosprawnych (nieodpłatnej)
  • organizację zajęć sportowych z niedowidzącymi
  • organizację zajęć sportowych na turnusach rehabilitacyjnych (dziecko jest rehabilitowane, a rodzice mają zajęcia sportowe)
  • organizację wydarzeń sportowych – np „Bieg dla Maćka” we Wrocławiu
  • utworzenie teamu biegowego promującego naszą akcję („biegam-pomagam”)

Od kilku lat biegam wraz ze swoim niepełnosprawnym synem. Maciek jest nieuleczalnie chory. W specjalnym wózku towarzyszy mi na zawodach i biegowych spacerach. Organizując dla niego pomoc odkryłem, że jestem prawdopodobnie jedyną w Polsce osobą biegającą z niepełnosprawnym w wózku…

O wózkach:
W ubiegłym roku, dzięki wsparciu biegaczy i sponsorów zakupiliśmy i podarowaliśmy dwa wózki rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi. Tak, jak nie jest łatwo zdobyć środki na zakup wózka, to jeszcze trudniej jest odważyć się rodzicom pobiec z dzieckiem. Wózek do biegania jest ostatnią rzeczą na liście zakupów… Wpierw leczenie, a potem leczenie… i jeszcze raz leczenie.
Dlatego dajemy możliwość wypożyczenia specjalistycznego wózka przeznaczonego do wożenia nawet kilkunastoletniego dziecka. Daje on możliwość nie tylko biegania z dzieckiem ale również dotarcia z nim w miejsca do tej pory niedostępne na inwalidzkim wózku. Dzięki dużym kołom zyskujemy możliwość wjazdu do lasu czy wycieczki turystycznym szlakiem. Dostarczamy dziecku nieznanych do tej pory doznań.

I najtrudniejszej barierze –maciekbiega2
Ciągły brak społecznej akceptacji dla niepełnosprawności powoduje, że najbezpieczniej jest nie wychodzić z domu. Ukryć się.
Wiem to, czuję to i widzę u wielu znajomych mających takie Maćkopodobne dzieci. Na sportowej imprezie osoba z niepełnosprawnym, to nie „…Murzyn na Rynku w Głownie…” ale kolega biegacz. Podobnie jak pozostali mam tu swój Everest do zdobycia.
Pasja zawsze pomaga być silniejszym. Mamy pewność, że pasja biegania da odwagę pozwalającą pokonać tą barierę. Niepełnosprawni podopieczni Fundacji „Czarodziejska Góra” uczestnicząc w zajęciach wspinaczkowych czy jeżdżąc na nartach dokonują rzeczy początkowo niemożliwych. Wracają do domu silniejsi, bo „dali radę”.
Prowadząc z rodzicami sportowe zajęcia na turnusach rehabilitacyjnych jesteśmy pewni, że wrócą do swoich domów również odważniejsi i mocniejsi fizycznie. A na biegowych ścieżkach znajdą przyjaciół…

Kumple od biegania…
Czy będąc silnym i fizycznie sprawnym mam obowiązek pomagać innym?
Dla tych, którzy odpowiedzą twierdząco na to pytanie jest miejsce w naszej biegowej grupie. „Biegam-pomagam” – taka prosta korelacja. Środowisko osób uprawiających ten sport aktywnie uczestniczy w prospołecznych działaniach i akcjach charytatywnych. Udział w naszym teamie nakłada jeden obowiązek – bycia „kumplem od biegania” dla tych, którzy takiego wsparcia potrzebują.

W rozmowach podczas biegowych imprez bardzo często okazuje się, że wśród znajomych, a czasem w rodzinie rozmówcy jest niepełnosprawne dziecko. I dopiero widok Maćka w wózku uświadamia mu, że można zaproponować wyjście z zaklętego kręgu: dom-szpital-rehabilitacja…

Czyli – Jest robota do zrobienia – po prostu…
Paweł Jach – Fundacja Czarodziejska Góra
Paweł – tato Maćka

Chciałbyś biegać razem z dzieckiem?
Wypożycz wózek do biegania!

  Wypożyczalnia